ABOUT/ O Cuisine And Art

Serafin 2014, “With Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech and mouse”

pl

My name is Serafin. I’m not a chef. I’m a Polish artist and diver living between a few european countries. Actually in France, six kilometers from Château du Bosc, where Henri Toulouse-Lautrec used to live. When I discovered Henri’s and his friend Momo’s cookbook “The Art of Cuisine” I decided to cook dishes based on their recipes and start to write this blog. But afterwards I began to find inspiration in other artist’s work.

I love to eat, i love to cook and I’m addicted to buying cookbooks. But as a typical artist – I read them, I look at them, I admire (or not) the photos, design, typography etc. and after I do NOT follow the recipes! Never! I just can’t! I use all great recipes only as inspiration. I create my meals, using what I find around myself – in my kitchen or pantry, in my small veg garden or during walks.

English is not my first language, so please forgive me the millions of mistakes that I make. And if you want to write to me you can write in Polish, English, Spanish or French. I’ll be happy to reply! I hope you will have great time here, discovering the connection between cuisine and art!

EXHIBITIONS / EVENTS by Cuisine And Art:

2018 – after forest cleanup sweet treats during “Weź to podnieś!“, Gdańsk (Poland)
2017 –  “À table au BazArt!” – BazArt Textile, Saint-Antonin-Noble-Val (France)
2017 –  Lunch inspired by art – le .B, Laguépie (France)
2017 – “Dinner For 100 Souls” – Château de Taurines, Centrès (France)
2016 – Flagn’art, Flagnac (France)
2016 – La Cabane, Tayrac (France)

MORE: www.byserafin.com
CONTACT: byserafin@gmail.com


Nazywam się Serafin. Jestem polską artystką i płetwonurkiem. Nie jestem szefem kuchni, chyba że własnej. Mieszkam „między kilkoma krajami”, jak lubię mawiać. Aktualnie jestem sąsiadką Toulouse’a-Lautrec’a, który stał się inspiracją dla mojego gotowania, a dokładnie rzecz ujmując – Jego i Jego przyjaciela Momo książka „The Art of Cuisine”.

Jestem uzależniona od kupowania książek kucharskich. Namiętnie czytam je wieczorami, oglądam zdjęcia, przyglądam się typografii. Nie jestem natomiast w stanie gotować według przepisów w nich zawartych. Traktuję je jako materiał wyjściowy i tworzę coś własnego z tego, co znajdę akurat w kuchni, spiżarni, w ogrodzie czy na spacerze.
Smacznego tworzenia!

WYSTAWY / WYDARZENIA – Cuisine And Art:

2018 – poczęstunek podczas sprzątania lasu w ramach akcji “Weź to podnieś!”, Gdańsk
2017 – “Do stołu! – BazArt”, BazArt Textile, Saint-Antonin-Noble-Val (Francja)
2017 – Obiad z Cuisine And Art – le .B, Laguépie (Francja)
2017 – “Kolacja Dla 100 Dusz” – Château de Taurines, Centrès (Francja)
2016 – Flagn’art, Flagnac (Francja)
2016 – La Cabane, Tayrac (Francja)

Więcej: www.byserafin.com
E-mail:
byserafin@gmail.com

 eng

2 thoughts on “ABOUT/ O Cuisine And Art

Comments are closed.